Верховна Рада України прийняла закон про освіту в новій редакції

11.09.2017, 15:29 admin

Парламент України ухвалив закон  «Про освіту» відтепер в Україні запроваджується 12-річна середня освіта і встановлюється посадовий оклад для педагогічного працівника на рівні 4 прожиткових мінімумів. Дане рішення підтримали 255 із 359 народних обранців, зареєстрованих в сесійній залі.

Відповідно до ухваленого закону навчання учнів за програмами “12-річки” розпочнеться з 1 вересня 2018 року для повної загальної середньої освіти; з 1 вересня 2022 року – для базової середньої освіти; з 1 вересня 2027 року  – для профільної середньої освіти.

Тривалість уроків у закладах освіти становитиме: у перших класах  – 35 хвилин, у других- четвертих класах –  40 хвилин, у п’ятих-одинадцятих класах –  45 хвилин.

Законом підвищується заробітна плата для вчителів відтепер посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії становитиме не менше 4 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Ця норма закону почне діяти з 1 січня 2018 року, а сам закон набирає чинності з наступного після його оприлюднення.

Відповідно до Закону в закладах освіти України викладання має проводитися державною мовою, а у інших випадках відповідно до освітньої програми предмети можуть викладатися двома та більше мовами державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Держава також взяла на себе обов`язок по забезпеченню школярів і педагогів підручниками (у тому числі електронними).

Закон зобов’язує до повного охоплення дошкільною освітою дітей старшого дошкільного віку, а також визначає, що обов’язковою для всіх початкова освіта тривалістю 4 роки; базова середня освіта тривалістю 5 років; профільна середня освіта тривалістю 3 роки.

Ухвалений закон передбачає також атестацію педагогічних кадрів, яка проходитиме не рідше ніж один раз на 5 років, а також сертифікацію педагогічних працівників шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи. Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником.

Зазначається, що у системі освіти діятиме Єдина державна електронна база з питань освіти, а держава забезпечуватиме галузь освіти бюджетними асигнуваннями в розмірі не менше ніж 7 відсотків валового внутрішнього продукту за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством.

Крім того, державним та комунальним закладам освіти гарантовано право надавати платні освітні та інші послуги.
Закон визначає, що керівник державного та комунального закладу загальної середньої освіти призначатиметься на посаду за результатами конкурсу терміном на 6 років і матиме право працювати не більше ніж два строки підряд.